Najavljenim poreznim izmjenama od 1. siječnja 2025. godine kreće se s većim poreznim opterećenjem na iznajmljivanje nekretnina, posebice kratkoročnog najma dok će se poticati dugoročni najam. Prihodi od najma i zakupa koje ostvaruju fizičke osobe smatraju se primicima od imovine na temelju kojih se utvrđuje obveza plaćanja poreza na dohodak prema rješenju Porezne uprave.
Dohotkom od imovine i imovinskih prava smatraju se primici fizičkih osoba ostvarenih od:
davanja u najam ili zakup nekretnina i pokretnina koje su u vlasništvu ili suvlasništvu fizičke osobe,
iznajmljivanja stanova, soba i kreveta turistima,
vremenski ograničenog ustupa autorskih prava, prava industrijskog vlasništva i drugih imovinskih prava,
otuđenja nekretnina i imovinskih prava i
otuđenja posebnih vrsta imovine kojom se smatra otpad u skladu s posebnim propisima.
Dohotkom od imovine smatra se primitak od najamnine ili zakupnine umanjeni za izdatke koji su nastali u poreznom razdoblju u vezi s tim primicima. Kod dohotka od imovine na temelju najma ili zakupa pokretnina i nekretnina, priznaju se paušalni izdaci u visini 30% od ostvarene najamnine ili zakupnine. Porez na dohodak plaća se po stopi od 12% prema rješenju Porezne uprave do posljednjeg dana u mjesecu za tekući mjesec.
Obveznik plaćanja poreza na dohodak može na vlastiti zahtjev izabrati da dohodak od najamnine i zakupnine, utvrđuje na temelju poslovnih knjiga na način propisan za samostalnu djelatnost. Ukoliko želi, porezni obveznik može umjesto poreza na dohodak plaćati i porez na dobit prema odredbama Zakona o porezu na dobit, ako podnese zahtjev nadležnoj ispostavi Porezne uprave do kraja tekuće za iduću kalendarsku godinu.
Ako je ugovor o najmu sastavio javni bilježnik, tada javni bilježnik ima i obvezu dostaviti ga elektroničkim putem nadležnoj ispostavi PU na daljnje postupanje.
Obveznici poreza na dohodak od imovine po osnovi najma i zakupa poslovnog prostora i pokretnina, obvezni su obračunavati i plaćati PDV prema odredbama Zakona o porezu na dodanu vrijednost ako su u poreznom razdoblju po osnovi iznajmljivanja ostvareni primici iznad iznosa propisanog za obvezni upis u registar obveznika PDV-a (trenutno prag iznosi 40.000,00 EUR, dok će se najavljenim izmjenama Zakona od 2025. godine povećati na 50.000,00 EUR)
Sve dok se ostvaruju primici od najamnine i zakupnine koji su manji od propisanog iznosa za ulazak u registar obveznika PDV-a, porezni obveznik može izabrati da dohodak od imovine koji je ostvaren od najamnine i zakupnine, utvrđuje na dva načina: u paušalnom iznosu ili na temelju poslovnih knjiga. Međutim, ako u poreznom razdoblju od najamnine i zakupnine ostvari primitke veće od 40.000,00 EUR, tada više ne može porez na dohodak plaćati prema rješenju PU uz priznavanje 30% paušalnih izdataka, već je obvezan po toj osnovi utvrđivati dohodak prema poslovnim knjigama i evidencijama na način propisan za samostalnu djelatnost.
Važno je naglasiti, da je za stjecanje dohotka po osnovi zakupa propisano obvezno sklapanje ugovora o zakupu prema čl. 4. Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora u pisanom obliku ili je u protivnom ništetan. Također i za stjecanje dohotka po osnovi najma propisano je obvezno sklapanje ugovora o najmu u pisanom obliku, a prema čl. 552. ZOO-a. Sklopljeni ugovor o najmu predstavlja knjigovodstvenu ispravu temeljem koje se zakupodavcu utvrđuje dohodak i porez na dohodak.
Fizičke osobe su dužne prijaviti najam ili zakup nekretnina i pokretnina bez obzira na njihovu veličinu, količinu ili broj, odnosno dostaviti sklopljeni ugovor o najmu nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema svom prebivalištu ili uobičajenom boravištu i to u roku od 8 dana od dana početka iznajmljivanja ili davanja u zakup nekretnine i pokretnine. Prijavu u registar obveznika poreza na dohodak, fizičke osobe podnose na propisanom Obrascu RPO.
Comments